Bezevim - Anne, Bebek ve Sağlık Ürünleri

27.07.2021

Regl Ağrılarını Azaltmak İçin Önlemler!Kadınların genelinin ergenlik döneminde başlayan ve menopoz dönemine kadar aylık döngüler olarak devam eden vanijal kanamaları regl olarak ifade edilir. Aynı zamanda bu durum doğurganlığın devam ettiğinin de bir belirtisidir. Kadın üreme hücresi olan yumurtanın döllenmemesi durumunda kalınlaşan rahim dokusu kanama şeklinde dökülür. 4 ile 7 gün arasında süren bu regl dönemi birçok kadında şiddetli karın- bel ve kasık ağrısına neden olabilir. Aylık periyotlar halinde süren regl ağrılarından tamamıyla kurtulmak mümkün olmasa da azaltmak elbette mümkündür. Regl döneminde en büyük yardımcınız olan hijyenik pedler gün boyu rahat etmenizi sağlasa da ağrılarınızı kesmeye yetmeyecektir. Bunun için rahat bir döngü geçirmenize yardımcı olacak birkaç basit öneride bulunacağız.

Beslenme Düzeni 

Regl dönemlerini, sancısız ve daha enerjik geçirmek için yapmanız gereken ilk şey beslenme düzeninizi gözden geçirmek olmalıdır. Yapılan araştırmalar, özellikle yağlı yiyeceklerin regl döneminin daha zorlu geçmesine neden olabileceğini gösteriyor. Özellikle fast food tarzı hazır tüketim ürünlerinden (hamburger, pizza, birkaç dk içerisinde hazır hale gelen kızartma ürünler) özellikle uzak durmanızda fayda var. Bunun yerine regl olmanıza yakın bir zaman kala az yağlı yahut yağsız ya da sebze ağırlıklı besinler tüketmeniz hem daha enerjik hem de ağrısız bir periyot geçirmenize yardımcı olacaktır.

Bitki Çayları

Regl döneminden 1-2 gün öncesinde içmeye başlayacağınız bitki çayları daha rahat bir döngü geçirmenize katkı sağlayacaktır. Özellikle yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinen papatya ve melisa çayları ile ağrı kesici etkisi olan zencefil çayını tüketmek size iyi gelecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus bitki çayı içmenize engel olacak bir rahatsızlığa sahip olmamanız ve günde 2 fincandan fazla tüketmemeniz gerektiğidir. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise bitki çayı tüketmeden önce mutlaka hekiminize danışmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Masaj

Regl dönemlerinizde sıklıkla yaşadığınız kramplarla mücadele edebilmenin en etkili yollarından biri de elbette rahatlatıcı etkisi olan yağlarla masaj yapmaktır. Özellikle lavanta yağı ve adaçayı yağı ile yapacağınız 15-20 dakikalık bir masaj gününüzü daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır. Karın ve bel bölgesine hafif hareketlerle masaj uygulamak ve duş almak sizi oldukça rahatlatacaktır.

Spor 

Günlük yaşantımızın bir parçası olması gereken egzersizler, rahat bir döngü geçirmenize yardımcı olacaktır. Yürüyüş, yoga ve pilates gibi egzersizler vücudunuzu esnetecek ve sizi rahatlatacaktır. 

Sıcak Su Torbası

Özellikle kış aylarında soğuk havanın da etkisi ile üşütmeye müsait olunduğundan yaşanılan karın ağrısı daha fazla olmaktadır. Bu nedenle kaynar olmamak şartı ile alt karın bölgesine uygulayacağınız ısı takviyesi ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olacaktır.

Ağrı Kesici

Çoğu kadın ağrı kesici kullanmanın regl kanamasını azalttığını düşünüyor ancak yukarıda yazan tüm önerileri denediniz ve hala ağrılarınız dinmiyorsa ağrı kesici kullanmanın zamanı gelmiş demektir. 4-6 saat aralıklarla alacağınız ağrı kesiciler, döngünüzü ağrısız tamamlamanızı sağlayacak ve gün içerisinde rahatsız eden kramplarla mücadele edecektir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa ya da sizin için en uygun ağrı kesicinin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız mutlaka bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Sağlığınızı en az sizin kadar önemsiyoruz. Aradığınız tüm ürünleri dilediğiniz kalite ve fiyatla üstelik aynı gün ücretsiz kargo imkânı ile Bezevimde bulabilirsiniz.