Bezevim - Anne, Bebek ve Sağlık Ürünleri

11.03.2021

Erkek Mesane pedi nedir?İdrar kaçırma sorunları sadece kadınlarda görülen bir problem gibi görünse de, sanılanın aksine erkeklerde de yaygın biçimde yaşanmaktadır.

Her yaşta görülebilen idrar kaçırma sorunlarının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler genellikle bir rahatsızlık sonucunda gelişebileceği gibi herhangi bir sorun olmadan da meydana gelebilmektedir. En yaygın idrar kaçırma sebeplerinden biri; idrar yapmayı bitirdikten sonra iç çamaşırı çekildiğinde idrarın, damlama şeklinde devam etmesi ve kıyafetinizi ıslatacak kadar sürmesidir. Bu durum, halk arasında baloncuk (divertikül) ismi verilen ve kalın bağırsak çeperinde zamanla oluşan sorundan kaynaklı meydana gelebilmektedir. Tedavisi mümkün olsa da tedavi öncesi ve tedavi süresince bireylerin mesane pedi kullanması gerekebilmektedir. Erkeklerde idrar kaçırmaya sebep olan yaygın sorunlardan bir diğeri ise, prostat büyümesidir. İyi huylu ve kötü huylu (prostat kanseri) olarak gelişen bu büyümeler bireylerin yaşamını alt-üst edecek seviyelere gelebilmektedir. Genellikle 50 ve üzeri yaşlarda sıklıkla görüldüğü düşünülse de genç bireylerde de görülme olasılığı oldukça yüksektir. Erken dönemde teşhis edilip tedavi edilmez ise ileriye dönük daha büyük sıkıntı yaşanmasına neden olan bu hastalık süresince erkeklerde, mesane pedi kullanımı oldukça yaygındır. İdrar kaçırmanın sebepleri arasında en sık karşılaşılanlardan biri de yaşlanmaya bağlı gelişen idrar kaçırma ya da idrarı tutamama problemidir.

Yaşlılık, kalın bağırsak çeperindeki baloncuk ve prostat kadar yaygın olmasa da frengi, stres, aşırı aktif mesane, karışık tip, taşma tipi, refleks tip idrar kaçırma, mesane taşı ve bel soğukluğu gibi rahatsızlıklar neticesinde de idrar kaçırma sorunu yaşanabilmektedir. Bunun yanında Alzheimer, Demans (bunama) ve felç gibi durumlarda da idrar kaçırma sorunları sıklıkla yaşanmaktadır. Tüm bunların dışında herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmadan, halk arasında idrar kesesi olarak ifade edilen mesanenin ani kasılması yahut gevşemesi gibi durumlarda da idrar kaçırma gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Bu gibi durumlarda bireylerin yaşam kalitesi olumsuz etkilenmekte ve ne yazık ki gün içerisinde bireylerin evden çıkmak istemeyeceği durumlara gelebilmektedir. Bireylerin çalışma yaşamından, sosyal hayatına kadar etkili olan idrar kaçırma sorunu, tedavi görmeyi gerektirecek düzeyde psikolojik olarak da olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Mesane pedinin görevi, bireylerin yaşamlarını diledikleri biçimde sürdürebilmelerine imkân sağlamaktır. 

Erkek anatomisine uygun olarak tasarlanan bu pedlerin temel görevi, idrarın emilerek jel kıvama gelmesini ve ıslaklık hissini yok etmesidir. Sağladığı kuruluk sadece ıslaklık hissini yok etmekle kalmaz aynı zamanda oluşabilecek kötü koku oluşumunu da engeller. İdrar kaçırma sorunu için en hijyenik çözüm olan mesane pedi, aynı zamanda sağlıklıdır.

Mesane pedlerinin en önemli özelliği, gün içerisinde aktif yaşantınızı sürdürebilmeniz için idrar kaçırmayı problemini bir sorun olmaktan çıkarmasıdır. İdrar kaçırma sebebiyle sıklıkla yaşanan utanma duygusunu ortadan kaldırması ve gizlenme isteğini yok etmesidir.

Pedin, iç çamaşırına bakan kısmında bulunan kalın şerit bantlar sayesinde ped, iç çamaşırına sıkıca tutunur ve böylece kayma sorunlarının önüne geçer. Ancak vücudunuzu saran bir iç çamaşırı ile kullanmanız daha güvenli olacak ve anatomik yapısı ile tam kavrama sağlayarak sızıntı yaşanmasının da önüne geçecektir. Kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olan mesane pedleri sayesinde gün içerisinde özgürce hareket edebilecek, sosyal yaşamınızdan ve çalışma koşullarınızdan ödün vermek zorunda kalmayacaksınız.