Bezevim - Anne, Bebek ve Sağlık Ürünleri

20.06.2023

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı?Doğum hazırlığına başladığınız andan itibaren bebeğiniz için her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Buna bebeğinizin giyeceği kıyafetlerin yıkanması da dâhil. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra onun tenine temas edecek her ürünün kimyasaldan uzak, temiz ve olabildiğince doğal olması önemlidir. Bebeğinizin doğumuna kısa bir süre kaldıysa ve artık kıyafetlerini hazırlamanız gerektiğini düşünüyorsanız, nasıl yıkamanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacağız. 

Bebeğinizin, ona bin bir hevesle aldığınız kıyafetleri giymesine az bir zaman kaldı. Kıyafetlerin artık yıkanması ütülenmesi ve güzelce yerleştirilmesi gerekiyor ancak tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız telaşlanmayın. Gelin birlikte “bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı?” sorusunu cevaplayalım.

Etiketleri Sökün

Öncelikle bebeğinizin kıyafetlerinde bulunan ve onu rahatsız edebilecek tüm etiketleri, bebeğinizi rahatsız etmeyecek şekilde kesmelisiniz. Ardından tüm kıyafetleri ayrı bir yerde biriktirip ayrı yıkamalısınız. Zaten makinede yıkanacak ayrı yerde toplamaya ya da yıkamaya ne gerek var diye düşünmeyin! Çünkü kıyafetlerimizi yıkadığımız deterjanlardan kullandığımız yumuşatıcılara, deodorant ve parfümlere kadar her şey ağır kimyasallar içerir. Bu da bebeğinizin cildinin tahriş olmasına ve hassasiyet göstermesine neden olabilir. Etiketleri sökerken üstünde bulunan yıkama talimatlarını uygulamayı unutmayınız.

Yıkamadan Giydirmeyin

Aldığınız kıyafetleri yıkamadan giydirmeyin. Aldığınız ürün ne kadar kaliteli olursa olsun satın aldığınız zamana kadar önce raflarda öncesinde ise üretim tesislerinin depolarında beklediğini unutmayın. Yıkamadan giydireceğiniz her kıyafetin, bebeğinizin mikrop kapmasına neden olabileceğini unutmayın.

Bebe Deterjanı 

Bebeğinizin kıyafetlerini herhangi bir deterjan ile değil, onlar için özel olarak üretilen ve kimyasal içeriğe sahip olmayan deterjanlar  veya sabunlar ile yıkamalısınız. Herhangi bir deterjan kullanmak bebeğinizin cildine zarar verecektir. Anne karnında korunaklı ve steril bir ortamda olan bebekler dünyaya geldiği andan itibaren savunmasızdır çünkü yeni doğan bebeklerin cilt florası gelişmemiştir. Cilt florası dış dünya ile temas kurdukça kendi kendine gelişir. Bu nedenle bebeğinizin cildinin kimyasallara fazlaca maruz kalması onun tenine zarar verecektir. Her ne kadar doğal olduğu iddia edilse de yumuşatıcılar belli oranda kimyasal madde içerir. Bunun yanında çamaşır suyu gibi maddelerin kullanımından da uzak durmalısınız. Bebeğinizin kıyafetlerini yalnızca onlar için üretilen deterjanlar ile yıkamanız daha uygun olur.

Yüksek Isı İdeal Temizlik Demek Değildir

Bebeğinizin kıyafetlerini yüksek ısıda yıkamanız daha iyi temizlendiği anlamına gelmez. Bebeğinizin kıyafetleri beyaz ise 60, renkli ise 40 derecede yıkamanız uygun olacaktır. 90 derece gibi yüksek ısılarda yıkamak bebeğinizin kıyafetlerini yıpratacaktır. Sadece 30 dakika süren düşük ısılı programlarda yıkamak ise yeterince temizlemeyecektir.

Mutlaka Ütüleyin

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkadıktan sonra mutlaka ütüleyin. Ütü yüksek ısıda çalıştığı ve buhar verdiği için bebeğinizin kıyafetlerinde mikrop var ise ütüleme esnasında mikroplar kırılacaktır.
Yıkayıp ütüledikten sonra ise güzelce katlayarak ya da askıya asarak toz vb. ortamlara maruz kalmayacak biçimde dolaba yerleştirmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca bebeğinizin kıyafetleri ile kendi kıyafetlerinizi karıştırarak değil de ayrı koymaya dikkat edin.

Bebeğinizin sağlığını ve mutluluğunu en az sizin kadar önemsiyoruz. Aradığınız tüm ürünleri dilediğiniz kalite ve fiyatla üstelik aynı gün ve ücretsiz kargo imkânı ile Bezevim’de bulabilirsiniz.