Bezevim - Anne, Bebek ve Sağlık Ürünleri

26.07.2021

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?Bebek bezi bağlamak basit bir eylem gibi gözükse de bebeğinizin gün içinde rahat edebilmesi için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ebeveyn olmanıza az bir zaman kaldı ve doğacak bebeğinizin altını nasıl bağlamanız gerektiği ile ilgili araştırma yapmaya başladıysanız, bezi nasıl bağlamanız gerektiği ile ilgili tüm aşamaları sizlerle paylaşacağız.

Anne- baba olmak ömür boyu bitmeyen uzun bir yolculuk ve her ebeveyn çocuğu için en iyisini yapmak ister. Bu yeni doğmuş bebeğinin altını bağlamak olsa bile. Bebeğinizin doğmasına artık sayılı gün kaldı ve bebek bezini nasıl bağlamanız gerektiğini bilmiyorsanız gelin sizinle birlikte ilk bezi bağlayalım. 

Bebek bezi bağlamaya aşamasına geçmeden önce hazırlık aşamasını tamamlayalım. Bebeğinizin altını bağlamak için; bebek bakım örtüsü, ıslak mendil, pişik kremi ve beze ihtiyacınız olacağı için bu ürünleri yanınızda bulundurmanız gerekir.

Bebeğiniz çok hareketli ise ve altını bağlarken durdurmakta zorlanıyorsanız yanınızda onun oyalanmasını sağlayacak oyuncaklar bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Elbette dikkat etmeniz gereken ilk konu hijyendir. Bebeğinizin altını bezleyeceğiniz alanın temiz olması önemlidir ancak bez bağlamaya başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayınız.

Öncelikle bebeğinizin altını açtığınızda yaşanabilecek olası kazalar sonucunda yatak, koltuk vb. eşyalarınızın kirlenmemesi için bir bebek bakım örtüsüne ihtiyacınız olacak. Bebek bakım örtüsünü açarak pamuklu kısmı üstte kalacak şekilde açın.Ardından bebeğinizi bezin üzerine yatırın ve altını açın. Bebeğinizin altında bağlı olan bezi kenar bantlarını açarak çıkarın ve ayak bileklerinden tutarak nazikçe bacaklarını yukarı kaldırın. Bebeğinizin altını temizlemek için, bebeklere özel olarak üretilen alkolsüz bir ıslak havlu yardımı ile temizleyin. 

Eğer bebeğiniz kız ise; altını temizlerken öncelikle temiz noktaları silmelisiniz. Bacak araları ve kasık bölgesini sildikten sonra genital bölge temizliğine geçiniz. Genital bölge temizliğinde dikkat etmeniz gereken husus ise önden arkaya doğru silerek temizlemeniz gerektiğidir. Bebeğinizin altında idrar ya da dışkı kalıntısı kalmayana dek narin hareketlerle temizleyiniz.

Eğer bebeğiniz erkek ise; altını temizlerken öncelikle bacak ve kasık bölgesini temizlemeli ardından penis ve sırasıyla testis temizliği yapmalısınız. Kasık ve bacakları sildikten sonra penisini hafifçe kaldırarak alt kısmını silmelisiniz. Ardından testis kenarlarını iyice silmelisiniz. Penisi elinizle kaldırıp yukarıdan aşağı doğru hareketle silmeniz gerektiğini unutmayınız. Bebeğinizin altında idrar ya da dışkı kalıntısı kalmayana dek narin hareketlerle temizlemeye özen göstermelisiniz.Altı iyice temizlenen bebeğinizin narin cildinin pişik olmasını engellemek amacı ile pişik önleyici krem sürmeyi ihmal etmeyin. 

Bebeğinizin altını bir müddet havalandırmayı ihmal etmeyin. Bebeğinizin altının hava alması cildinin tahriş olmasını engellerken bebeğinizin de rahat etmesini sağlayacaktır.

Bebek bezinin esnek kenarlarını açarak bantlı kısım altta kalacak biçimde bebeğinizin altına yerleştirin. Bebek bezi bağlarken dikkat etmeniz gereken husus bezin çok sıkı ya da gevşek olmaması gerektiğidir. Çok sıkı bağlanan bez bebeğinizin karın, bel ve kasık bölgesini sıkarak onu rahatsız edecektir. Gevşek bağlanan bez ise; bezin kaymasına ve idrarın dışarı çıkmasına neden olacaktır. İdeal bez bağlama biçimi iki parmak boşluk olacak şekilde bağlanmasıdır.Bebeğinizin bezini sıklıkla kontrol ederek değiştirmeyi ihmal etmeyiniz. Aksi halde bebeğinizin uzun süre altının ıslak kalması cildinin tahriş olmasına neden olacak ve bebeğinizin canının acımasına sebep olacaktır.

Yeni Doğan Bebek Bezi Bağlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Yeni doğan bebeklerin göbek bağı(kordon) henüz düşmemiş olacağından bez bağlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yeni doğan bebeğinizin altını bağlarken elbette hijyen konusuna dikkat etmeniz oldukça önemlidir ancak diğer dikkat etmeniz gereken nokta göbek bağı düşmemiş bebeğinizin altını bağlarken göbek bölgesini açıkta bırakacak şekilde bağlamanız gerekir. Bunun için yeni doğan bebek bezleri arasında göbek bağı oyuntulu olanları tercih edebilir ya da bebeğinizin göbek kısmına gelen bez kısmını katlayarak kullanabilirsiniz. Bebeğinizin göbek bağı yaklaşık bir hafta içerisinde düşecektir. Göbek bağı kısmı iyileştikten sonra bezi normal şekilde bağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin sağlığını ve mutluluğunu en az sizin kadar önemsiyoruz. Aradığınız tüm ürünleri, dilediğiniz kalite ve fiyatta üstelik aynı gün ve ücretsiz kargo imkânı ile Bezevim’de bulabilirsiniz.