Bezevim - Anne, Bebek ve Sağlık Ürünleri

5.08.2021

Bebeklerde PişikBebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren onun, sağlıklı ve huzurlu olması için elinizden geleni yaptınız. Ancak bebeğinizin hassas cildi, zamanla bezde uzun süre ıslak ve havasız kalmaya dayanamayıp pişik olmaya başladı. İlk kez ebeveyn olduysanız bu gibi durumlarda tecrübesiz olmanız ve ne yapacağınızı bilemiyor olmanız gayet doğaldır. 

Bebeğinizin altını ne sıklıkla değiştirirseniz değiştirin bazen pişik olmasının önüne geçemezsiniz. Bebeğinizin pamuk cildini korumak için yapmanız gerekenleri anlatmadan önce pişiğe nelerin sebep olabileceğine bakalım. 

Pişik neden olur?

Bebeğiniz normalden daha hassas bir cilde sahip ise,
Bebeğinizin poposu yeterince iyi temizlenmemişse,
Hava sıcaklıkları yüksek ise,
Anne ya da bebeğin tükettiği besinler asitli ise,
Uzun süre bezde havasız kaldı ise, 
Bez bebeğinizin vücudunda sürtünmeye neden olduysa,
Bebeğinize antibiyotik ilaç veriyorsanız,
Bakteri yahut mantar oluşmuş ise,
Vücudu tere uzun süre maruz kalmış ise,


Bebeğinizin pişik olma olasılığı yüksek hatta kaçınılmazdır. Bebeğinizin vücudunda bulunan kızarıklıktan kurtulması ve acı çekmesini önlemek için ileri düzeyde değilse size önereceğimiz yöntemlerle rahatlıkla pişiği engelleyebilirsiniz.

Pişiği geçirmek için;

Bebeğinizin altını alkollü ıslak mendiller yerine steril pamuk ve su ile temizlemelisiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra bebeğinizin altını yeniden bezlemeden önce mutlaka altının kuruduğundan emin olmalısınız. Kuruduktan sonra bebe pudrası kullanmak bebeğin poposunun terlemesini engelleyerek sürtünmenin ve pişiğin önüne geçer.

Bebeğinizin altını sık sık kontrol etmeli ve çiş ya da dışkısının uzun süre vücuduna temas etmesinin önüne geçmelisiniz.

Bebeğinizin altını açtığınızda muhakkak bir müddet havalandırmaya özen göstermeli ve vücudunun rahatlamasını sağlamalısınız.

Bebeğinizin altını bezlerken muhakkak pişik kremi vb. bebek bakım ürünlerini kullanmaya özen göstermelisiniz. Düzenli pişik kremi kullanmak bebeğinizin cildi için alacağınız en önemli önlemdir. Ancak kortizon içeren kremleri kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu dönemlerde bebeğinizi sıklıkla banyo yaptırmalısınız. 

Bebeğinize özellikle sıcak havalarda dar kıyafetler giydirmekten kaçınmalısınız. Bebeğinizin kıyafetlerini parfümlü ve kimyasal oranı yüksek deterjanlarla ve yumuşatıcılarla yıkamamaya özen göstermelisiniz.

Bebeğinizi emziriyorsanız asitli besinler tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Pişiğin en çok görüldüğü dönem bebeğinizin katı gıdaya geçtiği dönemdir. Bu dönemlerde bebeğinize acı, baharatlı ve asitli besinler yedirmemelisiniz.

Yukarıda saydığımız her şeyi yaptığınız halde pişik geçmedi ve ilerleyerek su toplama noktasına geldi ise muhakkak doktora başvurmalısınız.

Bebeğinizin sağlığını ve mutluluğunu en az sizin kadar önemsiyoruz. Aradığınız tüm ürünleri dilediğiniz kalite ve fiyatla üstelik aynı gün ve ücretsiz kargo imkânı ile Bezevim’de bulabilirsiniz.